Covid-19 Virüsü ve Tiroid Hastalıkları İlgili Sık Sorulan Sorular

Tiroid hastalıkları toplumda en sık görülen hastalıkların başında gelmektedir. Covid- 19  virüsü ile ilgili bilgiler yapılan çalışmalar ve hasta takiplerinden elde edilen verilerle değişebilmekle beraber,  tiroid hastalığı olan bireylerde Covid-19 ile ilgili yaklaşımlar aşağıda özetlenmiştir.

1.Hashimoto Tiroidti veya Graves Hastalığı olan bireyler Covid-19’a yakalanma ve bu hastalığı daha ağır geçirme açısından daha riskli mi kabul edilmelidir?

Bağışıklık sistemi hastalığı olan hastalar Covid-19 virüsüne yakalanma ve bu hastalığı ağır geçirme açısından risk altındadır. Ancak tiroid otimmün hastalık tanısı almış olmak bağışıklık sisteminin yeterli çalışmayacağı anlamına gelmemektedir. Bu nedenle bu grup hastalar risk grubu olarak değerlendirilmemektedir.  Standard korunma önerilerine uyulması yeterlidir.

 

  1. Otoimmün tiroid hastalığı olan hastalar aşı yaptırabilir mi?

Otoimmün hastalıkları olan bireylerle ilgili aşı çalışma verileri olmamakla beraber bu hastalara mevcut Covid-19 aşısının yapılması uygun görünmektedir. Canlı aşıların bağışıklık sisteminin baskılayıcı ilaçlar kullanan hastalara verilmesi uygun değildir mRNA aşısı ülkemizde mevcut değildir, ancak diğer aşılar (grip, hepatit A, hepatif B, HPV,, zatürre) endikasyonu olan hastalara güvenle yapılabilir. Eğer bağışıklık sistemini baskılayacak bir ilaç tedavisi başlanacaksa, tedavilerinin aciliyet durumuna göre hekimleri ile görüştükten sonra bu tedaviden iki hafta önce aşıların yapılması uygun olur.

 

  1. Hipotiroidi/hipertiroidi tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Hastalar ilaçlarını almaya devam etmeli doz değişiklikleri için mutlaka hekimlerine danışmalıdır. Levotiroksin, anti-tiroid ilaçlar immün sistemi baskılamazlar ancak hipertiroidi tedavisinde kullanılan anti-tiroid ilaçlar boğaz ağrısı, döküntü, ateş, beyaz kan hücrelerinde azalma gibi yan etkilere sebep olabilir, bu belirtiler Covid-19 belirtileri ile karışabilir. Böyle durumlarda hasta hasta ilacı kesmeli, hekimiyle acil iletişim kurmalı ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

 

  1. Nodül biyopsileri, tiroid cerrahileri veya radyoaktif iyot tedavileri ertelenebilir mi?

Covid-19 pandemisinin başlangıcında tüm bu uygulamalar için kısa süreli ertelemelerin uygun olduğu belirtilmişse de, klinik durum hastadan hastaya farklılık gösterdiğinden erteleme kararı mutlaka hekimlerle birlikte alınmalıdır. Daha önceden tiroid kanseri tedavisi görmüş ve tedavisi tamamlanmış hastalar radyoiyot tedavisi almış bile olsalar Covid-19 açısından daha riskli sayılmazlar.