Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları iç salgı bezleri tarafından salınan hormon ve benzeri maddelerin düzenlediği aktivitelerin bozulması sonucu ortaya çıkan hastalıklarla ilgilenir.

Endokrin sistem hipotalamus, hipofiz, tiroid, paratiroid, pankreas, böbrek üstü bezler ve üreme organlarından oluşur. Bunun yanında yağ dokusu, böbrek, kalp, endotel gibi diğer organların da endokrin sistem içinde rolleri mevcuttur.

Hipofiz hastalıkları (tümörler, büyüme gelişme bozuklukları, boy kısalığı, adet bozuklukları, kısırlık, kortizol dengesizlikleri), tiroid hastalıkları (guatr, tiroid hormonu azlığı veya fazlalığı, tiroid kanserleri), paratiroid hastalıkları (fazla veya az çalışması, tümörler), pankreası ilgilendiren sorunlar [şeker hastalığı (Tip 1, Tip 2 Diyabet), hipoglisemi], üreme bozuklukları (adet düzensizliği, kıllanma, yumurtalık kistleri, kısırlık), adrenal hastalıklar (adrenal yetmezlik, Cushing Sendromu, feokromasitoma) obezite, hipertansiyon, osteoporoz ve lipid bozuklukları gibi hastalıklar Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkarı uzmanları tarafından değerlendirilir.